Ustanowiony przez Episkopat Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Duchowni, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, po wojnie co roku 29 kwietnia przybywali do sanktuarium w Kaliszu, by dziękować za cudowne ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa.
Polscy księża uroczyście ślubowali, że ci, którzy przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu z wdzięczności za ocalenie. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Wyzwoleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.
Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego i 72. rocznicy wyzwolenia obozu KL Dachau co roku odbywają się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W tym roku rozpoczną się już w piątek 28 kwietnia. o godz. 1200. Tego dnia wieczorem wyświetlona zostanie prezentacja multimedialna pt. „ocalili życie dzięki św. Józefowi”. Centralna uroczystość będzie miała miejsce w sobotę 29 kwietnia o godz. 1200. Uroczystej sumie będzie przewodniczył J.E. Ks. Bp Wiesław Mering – Biskup Włocławski.
źródło: KEP
W tym dniu pamiętamy również o bł. ks. Franciszku Drzewieckim, kapłanie ze zgromadzenia księży orionistów, który 7 listopada 1939 r. wraz z całym duchowieństwem Diecezji Włocławskiej, łącznie z klerykami i biskupem Michałem Kozalem, został aresztowany i umieszczony w więzieniu. Internowany w Dachau 14 grudnia 1940 r., ks. Franciszek Drzewiecki, po dwóch latach wyrzeczeń, poświęceń i ciężkich prac obozowych, został przeznaczony wraz z „transportem inwalidów” w dniu 10 sierpnia 1942 r. do komory gazowej w zamku Hartheim, w pobliżu Linz. Zginął 13 września 1942 r. Miał zaledwie 34 lata i 6 lat kapłaństwa.