Dziś przeżywamy w Kościele uroczyste rozpoczęcie Roku Miłosierdzia. Będzie to nadzwyczajny czas łaski, czas głoszenia miłosierdzia Boga, które nie ma końca.
W dniu inauguracji Roku Jubileuszowego papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Staną się one „Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję. Następnie 13 grudnia 2015 r. (3 niedziela Adwentu) zostaną otwarte Drzwi Święte w pozostałych bazylikach papieskich Rzymu, zaś w kościołach lokalnych nastąpi otwarcie w katedrach i konkatedrach. Ojciec Święty upoważnia też biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych świątyń o szczególnym znaczeniu. Rok ten będzie związany z możliwością uzyskania odpustu, papież zaprasza do odbycia Pielgrzymki, która będzie bodźcem do nawrócenia. Zostaną także wysłani Misjonarze Miłosierdzia – kapłani, którym papież udzieli władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Podczas Roku Jubileuszowego papież zachęca również do jeszcze bardziej intensywnego przeżycia czasu Wielkiego Postu. Rok ten może być również wykorzystany na odkrycie na nowo uczynków miłosierdzia oraz modlitwę do Matki Miłosierdzia czy zapoznanie się z “Dzienniczkiem” św. s. Faustyny.
Więcej informacji na temat Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz tego, jak możemy przeżywać ten czas – w Bulli papieża Franciszka “Misericordiae Vultus”, w której papież pisze również o niezgłębionym miłosierdziu Boga.
Oto fragmenty:
Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wezwani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym.
Rok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość liturgiczna wskazuje sposób, w jaki Bóg działa już od początków naszej historii. Po grzechu Adama i Ewy Bóg nie chciał zostawić ludzkości samej, wystawionej na działanie zła. Stąd też w swoim zamyśle zechciał On, aby Maryja, święta i Niepokalana w miłości (por. Ef 1, 4), stała się Matką Odkupiciela człowieka. Na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia. Miłosierdzie będzie zawsze większe od każdego grzechu i nikt nie może ograniczyć miłości Boga, który przebacza. W tę właśnie uroczystość Niepokalanego Poczęcia otworzę z radością Drzwi Święte. Z tej okazji staną się one Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję. (…).
Wybrałem datę 8 grudnia, ponieważ jest ona bogata w znaczenie ze względu na współczesną historię Kościoła. Otworzę bowiem Drzwi Święte w pięćdziesiątą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Kościół czuje potrzebę żywego wspominania tej chwili, gdyż wtedy właśnie zaczynał się nowy bieg jego historii. Ojcowie zgromadzeni na Soborze czuli potrzebę, silną jak prawdziwy powiew Ducha Świętego, mówienia o Bogu do ludzi ich czasów w sposób bardziej zrozumiały. (…).
Rok Jubileuszowy zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku. W tym dniu, zamykając Drzwi Święte, będziemy kierować nasze myśli z wdzięcznością i dziękczynieniem do Trójcy Przenajświętszej za to, że udzieliła nam tego szczególnego czasu łaski. Powierzymy Chrystusowi Panu życie Kościoła, całej ludzkości i ogromnego kosmosu, prosząc o wylanie Jego miłosierdzia jak rosy porannej, aby owocna stała się historia, którą mamy tworzyć w najbliższej przyszłości z zaangażowaniem wszystkich. (…).
Chcemy żyć tym Rokiem Jubileuszowym w świetle słowa Pana: Miłosierni jak Ojciec. (…).
Miłosierni jak Ojciec jest zatem “mottem” Roku Świętego. W miłosierdziu mamy dowód tego, jak Bóg kocha. (…).
Rok Święty Nadzwyczajny jest zatem po to, aby w codzienności żyć miłosierdziem, które od zawsze Ojciec rozciąga nad nami. (…)